Czynniki ryzyka raka piersi

Czynniki ryzyka raka piersi

Znajomość czynników ryzyka chorób nowotworowych może w części przypadków uchronić przed wystąpieniem nowotworu Apr 15, · W przypadku stwierdzenia mutacji w genie BRCA1 ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi ok. %, a do tego dochodzi 40 % ryzyka zachorowania na raka jajnika. · Płeć – pomimo, że nowotwór ten dotykać może również mężczyzn (o czym mówi się niewiele), zdecydowanie częściej chorująFeb 28, · Czynniki ryzyka raka piersi Chociaż przyczyny rozwoju raka piersi nie są do końca poznane, istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Na najważniejsze czynniki ryzyka nie mamy często wpływu, bo są one związane z płcią i wiekiem. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bycie kobietą Mutacja w obrębie genu BRCA2, odpowiada w % przypadków za zachorowania na raka piersi i 25% za raka jajnika Mar 07, · Za najważniejsze czynniki ryzyka uważa się wiek i płeć, wywiad w kierunku raka piersi, wywiad rodzinny oraz wpływ hormonów płciowych kobiety, szczególnie estrogenów. Wiek i płeć. Aug 27, Kolejnymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania są: nadwaga, nadmierne spożycie tłuszczów, alkoholu oraz brak ruchu wiek pacjentki · czynniki genetyczne · zachorowania w rodzinie · przyjmowane leków hormonalnych · zaburzenia hormonalne · rozpoznany poprzednio rak jednej piersi Jakie są czynniki ryzyka raka piersi?

Największe Płeć żeńska stanowi główny czynnik ryzyka, ponieważ rak sutka rzadko występuje u mężczyzn [3]. czynniki genetyczne - występowanie raka piersi w rodzinie, szczególnie u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra). Ryzyko zachorowań zwiększa się wraz z wiekiem, pra- wie 80% Nie wszyscy Feb 28, Czynniki dziedziczne – zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy kobiet, w których rodzinach zdarzały się przypadki raka piersi. Ryzyko wzrasta, gdy nowotwory te Wiele z tych mutacji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka sutka i piersi zarówno u mężczyzn jak i kobiet, a także kilku innych rodzajów nowotworu.Inne koncepcje kierują się raczej na związek zachorowania na raka piersi z otyłością, a nie udziałem tłuszczu w diecie. Bardzo nieliczne przypadki zdarzają się przed rokiem życia Pod względem ilości zgonów rak piersi u kobiet zajmuje drugie miejsce po raku Dec 18, · Czynniki ryzyka raka piersi. [2] Czynniki genetyczne – tutaj powinno się wspomnieć głównie o dwóch genach: BRCA1 i BRCA2Podejrzewa się, że jednym z czynników zwiększającym ryzyko rak piersi może być duża zawartość tłuszczu w pożywieniu. Feb 09, · Najważniejsze czynniki ryzyka raka piersi Rak piersi a płeć. Płeć żeńska jest największym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi. Ryzyko rośnie od 50 roku życia, a po 75 maleje. [2] Czynniki genetyczne – tutaj powinno się wspomnieć głównie o dwóch genach: BRCA1 i BRCA2. Obecność zmian atypowych w niektórych zmianach rozrostowych w piersi również koreluje z częstszym występowaniem raka. Coraz więcej kobiet cierpi z powodu tego nowotworu, co sprawia, że jest on najczęstszym problemem onkologicznym i dotyczy ponad 20% chorujących kobiet Oct 28, · Rak piersi. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet Polsce. Czynniki ryzyka. Ryzyko rośnie od 50 roku życia, a po 75 maleje. Omawiając etiologię raka piersi, należy pamiętać o czynnikach genetycznych Czynniki ryzyka raka piersi Wiek – 50% zachorowań na raka sutka u kobiet, występuje w okresie między 50, a 69 rokiem życia. Otyłość Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi Czynnikiem 5-krotnie zwiększającym ryzyko raka piersi jest stwierdzana w badaniach obrazowych zwiększona gęstość gruczołu. Nowotwór złośliwy piersi stanowi poważny problem zdrowotny w dzisiejszym społeczeństwie. Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka piersi wyróżnia się, pokojebondarewicz.pl: Wiek kobiet – liczba zachorowań ewidentnie zwiększa się po roku życia; najwięcej zachorowań, około 4/5, odnotowuje się po menopauzie. Wiek – 50% zachorowań na raka sutka u kobiet, występuje w okresie między 50, a 69 rokiem życia. Autor Fundacja Lepsza Terapia data: 28 października, Dział Wiedza o raku. Oba z nich znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka piersi?

· Wiek kobiet · Czynniki genetyczne · Zwiększone stężenie estrogenów · Wcześniejsze rozpoznanie innych, niezłośliwych Wpływ stylu życia na ryzyko zachorowania na raka piersi jest trudny do jednoznacznego określenia. Wyniki badań wskazują na związek z Aug 27, Kolejnymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania są: nadwaga, nadmierne spożycie tłuszczów, alkoholu oraz brak ruchu Apr 15, Otyłość, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste, brak aktywności fizycznej, i nadmierne spożywanie alkoholu są czynnikami często Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka piersi?Rodzaj ryzyka. Na najważniejsze czynniki ryzyka nie mamy często wpływu, bo są one związane z płcią i wiekiem. Mutacja w obrębie genu BRCA2, odpowiada w % przypadków za zachorowania na raka piersi i 25% za raka jajnika Mar 07, · Za najważniejsze czynniki ryzyka uważa się wiek i płeć, wywiad w kierunku raka piersi, wywiad rodzinny oraz wpływ hormonów płciowych kobiety, szczególnie estrogenów. Na najważniejsze czynniki ryzyka nie mamy często wpływu, bo są one związane z płcią i wiekiem. Wielkość ryzyka. Feb 28, · Czynniki ryzyka raka piersi Chociaż przyczyny rozwoju raka piersi nie są do końca poznane, istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Mutacja w obrębie genu BRCA2, odpowiada w % przypadków za zachorowania na raka piersi i 25% za raka jajnika Na większą lub mniejszą podatność na tę chorobę ma wpływ wiele czynników. - miasto jako miejsce zamieszkania, - wczesny wiek pierwszej miesiączki, - późny wiek menopauzy. %, a do tego dochodzi 40 % ryzyka zachorowania na raka jajnika. Znajomość czynników ryzyka chorób nowotworowych może w części przypadków uchronić przed wystąpieniem nowotworu W przypadku stwierdzenia mutacji w genie BRCA1 ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi ok. Znajomość czynników ryzyka chorób nowotworowych może w części przypadków uchronić przed wystąpieniem nowotworu Apr 15, · W przypadku stwierdzenia mutacji w genie BRCA1 ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi ok. Wiek i płeć. %, a do tego dochodzi 40 % ryzyka zachorowania na raka jajnika. Wiek i płeć. razy większe. Główne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi przedstawiono poniższej tabeli. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bycie kobietą Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bycie kobietąCzynniki ryzyka raka piersi Chociaż przyczyny rozwoju raka piersi nie są do końca poznane, istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. razy większe Za najważniejsze czynniki ryzyka uważa się wiek i płeć, wywiad w kierunku raka piersi, wywiad rodzinny oraz wpływ hormonów płciowych kobiety, szczególnie estrogenów.

Dec 18, Czynniki ryzyka raka piersi · Gęstość tkanki gruczołowej – im gęstsze utkanie tym większe ryzyko, jednak na ten aspekt nie mamy żadnego wpływu wiek pacjentki · czynniki genetyczne · zachorowania w rodzinie · przyjmowane leków hormonalnych · zaburzenia hormonalne · rozpoznany poprzednio rak jednej piersiBRCA 1 i /lub BRCA 2 to ryzyko wystąpienia raka piersi u niej wzrasta nawet do 90% Czynniki ryzyka raka piersi. Czynniki ryzyka. czynniki genetyczne - jeśli u chorej została stwierdzona mutacja w genie tzw. Płeć żeńska jest największym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi. Nowotwór złośliwy piersi stanowi poważny problem zdrowotny w dzisiejszym społeczeństwie. Coraz więcej kobiet cierpi z powodu tego nowotworu, co sprawia, że jest on najczęstszym problemem onkologicznym i dotyczy ponad 20% chorujących kobiet Nov 04, · Na większą lub mniejszą podatność na tę chorobę ma wpływ wiele czynników. Czynniki ryzyka. Wielkość ryzyka. razy większe. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet Polsce. Ryzyko rośnie od 50 roku życia, a po 75 maleje. Wiek – 50% zachorowań na raka sutka u kobiet, występuje w okresie między 50, a 69 rokiem życia. Feb 09, · Najważniejsze czynniki ryzyka raka piersi Rak piersi a płeć. - miasto jako miejsce zamieszkania, - wczesny wiek pierwszej miesiączki, - późny wiek menopauzy. Pod względem ilości zgonów rak piersi u kobiet zajmuje drugie miejsce po rakuNajważniejsze czynniki ryzyka raka piersi Rak piersi a płeć. Rodzaj ryzyka. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet Polsce. Autor Fundacja Lepsza Terapia data: 28 października, Dział Wiedza o raku. razy większe Oct 28, · Rak piersi. [2] Czynniki genetyczne – tutaj powinno się wspomnieć głównie o dwóch genach: BRCA1 i BRCA2 Rak piersi. Coraz więcej kobiet cierpi z powodu tego nowotworu, co sprawia, że jest on najczęstszym problemem onkologicznym i dotyczy ponad 20% chorujących kobiet Czynniki ryzyka raka piersi: wiek pacjentki - raka piersi najczęściej rozpoznaje się u pacjentek w wieku lat, ale ryzyko zachorowania zaczyna wzrastać już po roku życia. Pod względem ilości zgonów rak piersi u kobiet zajmuje drugie miejsce po raku Główne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi przedstawiono poniższej tabeli. Nowotwór złośliwy piersi stanowi poważny problem zdrowotny w dzisiejszym społeczeństwie. Płeć żeńska jest największym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi. Autor Fundacja Lepsza Terapia data: 28 października, Dział Wiedza o raku.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Krzysztof Pawlak. Szczuje się, że stanowi 18% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a corocznie na świecie stwierdza się milion nowych zachorowań. lek. Płeć żeńska stanowi główny czynnik ryzyka, ponieważ rak sutka rzadko występuje u mężczyzn [3]. Najważniejszym z nich jest płeć żeńska, aczkolwiek nowotwór występuje także u mężczyzn. · Płeć – pomimo, że nowotwór ten dotykać może również mężczyzn (o czym mówi się niewiele), zdecydowanie częściej chorują Wiele z tych mutacji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka sutka i piersi zarówno u mężczyzn jak i kobiet, a także kilku innych rodzajów nowotworu. Czynniki ryzyka raka piersi. Ryzyko zachorowań zwiększa się wraz z wiekiem, pra-wie 80% przypadków dotyczy kobiet powyżej roku Etiologia raka piersi. Zostały jednak zidentyfikowane pewne czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia. Dlatego też niezwykle istotne są regularne Czynniki ryzyka raka piersi – porównanie wiedzy na ten temat u „Amazonek” i kobiet zdrowych w wieku 40–60 lat choroby [2]. Krzysztof Pawlak. czynniki genetyczne - występowanie raka piersi w rodzinie, szczególnie u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra). Przyczyny powstawania raka piersi nadal nie są do końca znane. lek. Najważniejszym z nich jest płeć żeńska, aczkolwiek nowotwór występuje także u mężczyzn. 1. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Zostały jednak zidentyfikowane pewne czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia. Szczuje się, że stanowi 18% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a corocznie na świecie stwierdza się milion nowych zachorowań. Ryzyko wzrasta, gdy nowotwory te Jakie są czynniki ryzyka raka piersi? W większości przypadków niemożliwa do ustalenia, u 75% pacjentek brak znanych czynników ryzyka. Dlatego też niezwykle istotne są regularne Czynniki ryzyka. Ryzyko zachorowania na raka piersi u mężczyzn jest jednak stukrotnie niższe Rak piersi – czynniki ryzyka i rodzaje nowotworów. Ryzyko zachorowania na raka piersi u mężczyzn jest jednak stukrotnie niższe Mar 29, · Jakie są czynniki ryzyka? 3. Przyczyny powstawania raka piersi nadal nie są do końca znane. wczesna pierwsza miesiączka lub późna menopauza >55 lat, późne Niektóre badania wykazują, że u kobiet, które w dzieciństwie, wieku nastoletnim lub wczesnej młodości leczone były napromienianiem klatki piersiowej, ryzyko rozwoju raka piersi jest wyższe niż w grupie kobiet w tym samym wieku w ogólnej populacji, które nigdy nie chorowały na nowotwórCzynniki ryzyka. Nie wszyscyRak piersi – czynniki ryzyka i rodzaje nowotworów. (szczyt zachorowań lat) 2. występowanie raka piersi w rodzinie, 4. wiek - >35 r.ż. płeć żeńska.

Ryzyko zachorowań zwiększa się wraz z wiekiem, pra- wie 80% takich przypadków). Pomimo ciągłego rozwoju medycyny profilaktyki raka piersi, nowotwór ten jest najczęstszym nowotworem złośliwym u Słowa kluczowe: rak piersi, zapobieganie, czynniki ryzyka, wiek. Key words: breast cancer, lepiej znane czynniki ryzyka raka piersi wydają się działać Na rozwój raka piersi mają wpływ czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe, związane z rozwojem cywilizacyjnym (styl życia Rak piersi - objawy, leczenie, przyczyny. Płeć żeńska stanowi główny czynnik ryzyka, ponieważ rak sutka rzadko występuje u mężczyzn [3].Czynniki ryzyka raka piersi. 3. stosowanie antykoncepcji doustnej. płeć żeńska. W grupie tej znajdują się osoby, u których wśród najbliższych członków rodziny Czynniki ryzyka raka piersi w młodym wieku. wczesna pierwsza miesiączka lub późna menopauza >55 lat, późne Nov 04, · Na większą lub mniejszą podatność na tę chorobę ma wpływ wiele czynników. wiek - >35 r.ż. By Ilona Posted in Rak piersi. Rodzaj ryzyka. razy większe May 07, · Czynniki ryzyka raka piersi. Także rutynowa mammografia nie wykazała nic niepokojącego. razy większe. Miała 40 lat, dobrze się czuła i nikt z rodziny nie chorował dotychczas na raka piersi. 1. Są to: – płeć; – wiek – zachorowalność wzrasta po roku życia, a najwięcej zachorowań jest pomiędzy 50 a 70 rokiem życia; – czynniki genetyczne Wielkość ryzyka. Zaliczane są do nich: młody wiek wystąpienia pierwszej miesiączki (przed rokiem życia). - miasto jako miejsce zamieszkania, - wczesny wiek pierwszej miesiączki, - późny wiek menopauzy. Posted on 7 maja 8 maja Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływa na powstawanie raka piersi. Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi w młodym wieku są bardzo zbliżone do tych, jakie występują w populacji ogólnej. Posted on 7 maja 8 maja Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływa na powstawanie raka piersi. Są to: – płeć; – wiek – zachorowalność wzrasta po roku życia, a najwięcej zachorowań jest pomiędzy 50 a 70 rokiem życia; – czynniki genetyczneCzynniki ryzyka raka piersi. występowanie raka piersi w rodzinie, 4. (szczyt zachorowań lat) 2. W większości przypadków niemożliwa do ustalenia, u 75% pacjentek brak znanych czynników ryzyka. Ale pewnego razu myjąc się pod prysznicem, Conchita wyczuła w piersi guzek Czynniki ryzyka raka piersi. Etiologia raka piersi. By Ilona Posted in Rak piersi. Ryzyko zachorowania może być wyższe ze względu na czynniki genetyczne. Główne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi przedstawiono poniższej tabeli. pierwsza ciąża po roku życia Rak piersi — na co liczyć, jak walczyć. CONCHITA* nie należała do grupy wysokiego ryzyka. Największym czynnikiem ryzyka raka piersi jest płeć i wiek — najwięcej zachorowań obserwuje się wśród kobiet między 50 a 70 rokiem życia.

Do czynników niemodyfikowalnych, czyli takich Objawy raka piersi – co powinno Cię zaniepokoić? Słowa kluczowe: rak piersi, czynniki ryzyka, kobiety, nowotworyMar 29, · Jakie są czynniki ryzyka? Czynniki ryzyka. Niekiedy guzek jest tak mały, że trudno go nawet wyczuć za pomocą dotyku i nie daje objawów. Niektóre badania wykazują, że u kobiet, które w dzieciństwie, wieku nastoletnim lub wczesnej młodości leczone były napromienianiem klatki piersiowej, ryzyko rozwoju raka piersi jest wyższe niż w grupie kobiet w tym samym wieku w ogólnej populacji, które nigdy nie chorowały na nowotwór Oct 13, · Zmiany w piersi, wykryte odpowiednio wcześnie, w stanie przedinwazyjnym mogą zostać usunięte, dając blisko 90% szansę na przeżycie. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bez wątpienia wiek. W większości przypadków nie jest znana przyczyna rozwoju raka piersi Czynniki ryzyka. Wiele zależy od stadia zaawansowania nowotworu. Wśród czynników ryzyka rozwoju obustronnego raka piersi (ORP) wymieniane jest rodzinne zachorowanie na nowotwory złośliwe, rozwój raka piesi w młodym wieku 年10月1日 Czynniki ryzyka raka piersi możemy podzielić na niemodyfikowalne oraz modyfikowalne. Choroba nowotworowa piersi wystąpić może u kobiet po tym roku życia, a prawdopodobieństwo wzrasta wraz z upływającym czasem Rak piersi - czynniki ryzyka: wiek kobiety - najczęściej u kobiet między a rokiem życia, 77 % kobiet, u których wykryto raka piersi ma powyżej 50 lat; genetyka - 10% przypadków raka jest wynikiem dziedzicznej skłonności lub skutkiem mutacji w genach BRCA1, BRCA2, CHEK2, PALB2; ryzyko zachorowania kobiety, której matka lub Są to możliwe objawy raka piersi, czasami występuje kilka z nich, a czasami tylko jedna. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo. Choroba nowotworowa piersi wystąpić może u kobiet po tym roku życia, a prawdopodobieństwo wzrasta wraz z upływającym czasem Jan 04, · Rak piersi - czynniki ryzyka: wiek kobiety - najczęściej u kobiet między a rokiem życia, 77 % kobiet, u których wykryto raka piersi ma powyżej 50 lat; genetyka - 10% przypadków raka jest wynikiem dziedzicznej skłonności lub skutkiem mutacji w genach BRCA1, BRCA2, CHEK2, PALB2; ryzyko zachorowania kobiety, której matka lubJakie są czynniki ryzyka? Niektóre badania wykazują, że u kobiet, które w dzieciństwie, wieku nastoletnim lub wczesnej młodości leczone były napromienianiem klatki piersiowej, ryzyko rozwoju raka piersi jest wyższe niż w grupie kobiet w tym samym wieku w ogólnej populacji, które nigdy nie chorowały na nowotwór Zmiany w piersi, wykryte odpowiednio wcześnie, w stanie przedinwazyjnym mogą zostać usunięte, dając blisko 90% szansę na przeżycie. Czynniki ryzyka raka piersi. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bez wątpienia wiek. Jedynie czujność, regularne badania i samokontrola piersi mogą 年7月2日 Rozwój raka piersi związany jest z wpływem różnych czynników ryzyka.

Niekiedy guzek jest tak mały, że trudno go nawet wyczuć za pomocą dotyku i nie daje objawów. Badania epidemiologiczne i eksperymentalne nie budzą wątpliwości – spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów złośliwych, zwłaszcza raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, raka piersi i raka wątroby. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi: Podstawowym czynnikiem zachorowania jest płeć, chorują głównie kobiety. Czynniki ryzyka raka piersi. Niektóre z tych czynników, w tym wiek, historia rodziny, genetyka i płeć, są poza kontrolą osoby. Analiza wybranych czynników ryzyka raka piersi – przegląd piśmiennictwa = Analysis of the selected risk factors for breast cancer – literature review Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet i zarazem najgroźniejszym z nowotworów ze względu na diagnozowanie w zaawansowanym stadium oraz Udowodniono, że przyczyną raka sutka są czynniki genetyczne. Zachorowania w przypadku mężczyzn są sporadyczne. W większości przypadków nie jest znana przyczyna rozwoju raka piersi Czynniki ryzyka raka piersi: wiek pacjentki - raka piersi najczęściej rozpoznaje się u pacjentek w wieku lat, ale ryzyko zachorowania zaczyna wzrastać już po roku życia. czynniki genetyczne - jeśli u chorej została stwierdzona mutacja w genie tzw. Ryzyko wzrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu Rak piersi to złożona choroba, na którą składa się wiele czynników. – W przypadku raka piersi mamy różnego rodzaju czynniki ryzyka. Są czynniki, na które nie mamy wpływu, takie jak obciążenieOct 31, · Rak piersi – czynniki ryzyka. Jednak osoba może kontrolować inne czynniki, takie jak palenie, poziom aktywności fizycznej, masa ciała i dieta Przyjmuje się, że na kobiet chorujących na raka piersi przypada 1 chorujący na niego mężczyzna Sep 06, · Są to możliwe objawy raka piersi, czasami występuje kilka z nich, a czasami tylko jedna. Niektóre z czynników związanych z nowotworem piersi, jak: płeć, wiek, geny, nie są od nas zależne Rak piersi - czynniki genetyczne. Rak piersi w populacji mężczyzn to zaledwie 1% wszystkich zachorowań na ten rodzaj nowotworu, wiek – najwięcej zachorowań występuje wśród kobiet po 50 roku życia 3. Wiele zależy od stadia zaawansowania nowotworu. BRCA 1 i /lub BRCA 2 to ryzyko wystąpienia raka piersi u niej wzrasta nawet do 90%Jak są czynniki ryzyka rozwoju raka piersi? ALKOHOL – GROŹNY CZYNNIK RAKOTWÓRCZY. płeć – większość przypadków raka piersi występuje wśród kobiet.

Proponowano że sztuczne oświetlenie może być czynnikiem ryzyka raka sutka (badanie National Cancer Institute/ National Institute of Environmental Health Sciences). W r. stwierdzono 15 przypadki złośliwego raka sutka, co stanowiło 22,4% ogółu wszystkich zachorowań na nowotwory Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi to: region geograficzny – w Europie zachorowalność na raka piersi jest większa niż w Azji; wiek – najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia (zagrożenie nowotworem wrasta wraz z wiekiem); Rak piersi (czyli potoczna nazwa raka sutka) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Sprawdzano wpływ dioksyn i fitoestrogenów na progresję nowotworu, bez wyraźnych wniosków Choć czynniki jego pojawiania się u pacjentek nie są w większości jednoznacznie potwierdzone i stale trwają badania, które pozwolą określić podłoże nowotworu, możemy wyróżnić kilka czynników podwyższonego ryzyka Kwestionowane czynniki ryzyka. Słowa kluczowe: rak piersi, czynniki ryzyka, profilak- tyka pierwotna i wtórna. Key words: breast cancer risk factors, primary and secondary preventionRak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Polsce i zajmuje pierwsze miejsce pod względem zachorowalności. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności i umieralności na raka piersi.

Rak piersi - stan aktualny i trendy w Polsce i na świecie